Sent om sider har jag äntligen tagit tag i mig själv och bakat maj-månadens kaka. Temat ”kärlekskaka” var roligt och jag föll för rulltårtsbakelsen med bär. Mest för att jag inte är så förtjust i rulltårta i sig och ville se om denna var bättre. Bakade till två av mina närmaste kompisar som i sedvanlig ordning kom förbi för pratkväll.
Gör först en sats rulltårta:
Ingredienser:
3 ägg
2 dl socker
2 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
1/2 dl mjölk
Vispa ägg och socker poröst. Blanda mjöl och bakpulver och vänd ner i smeten. Tillsätt efter det vätskan.
Allt breds ut på ett bakplåtspapper i en långpanna. Sedan ska kakan gräddas i ca 5 min på 250 grader. Låt kakan svalna.
Efter det valde jag att blanda 2 dl mosade jordgubbar med ca 2 dl vispad grädde (vispa upp 3 dl) och ca 2 msk socker. Jag bredde ut detta på kakan och rullade sedan ihop den från kortsidan. Jag skar den i bitar och spritsade sedan över den med resterande av grädden.
Blev faktiskt mycket godare än vanlig rulltårta och så festligt också! Även vännerna slutade prata ett tag och mumsade glatt i sig dessa godbitar!
Kommentera